Haber

İsrail basınından Macaristan’ın “büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı” iddiası

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen’in Macar mevkidaşı Peter Szijjarto ile Macaristan’ın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma konusunda anlaştığı iddia edildi.

The Times of Israel, Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, iki ülkenin dışişleri bakanlarının Macaristan’ın İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma konusunda anlaştığını iddia etti. Haberde, Macaristan’ın büyükelçiliğini taşıyarak Kudüs’te büyükelçilik açan ilk Avrupa Birliği (AB) üyesi olacağına dikkat çekildi.

Haberde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile iyi ilişkileri bulunan Macaristan Başbakanı Victor Orban’ın 2019 yılında Kudüs’te diplomatik statüde bir “ticaret ataşesi” açma sözü verdiğine ve ofisin kısa süre içinde faaliyete geçtiğine dikkat çekildi. bir kaç ay.

İsrail, 1967’de işgal ettiği Doğu Kudüs’ü bünyesine katmış, 1980’de tek taraflı olarak Kudüs’ü “başkent” ilan etmiştir. Ancak tüm AB ülkeleri ve dünyadaki birçok ülke Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmemektedir ve büyükelçilikleri Tel Aviv’de bulunmaktadır. .

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2017 yılında Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımıştı.

Washington yönetimi, 2018’de Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Batı Kudüs’teki başkonsolosluk binalarına taşıdı. ABD’nin ardından Guatemala, Honduras ve Kosova, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı.

seben-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu